Обережно: африканська чума свиней!

Африканська чума свиней зареєстрована у всіх областях України. За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області 26 вересня 2017 року, в особистому селянському господарстві в селі Грозьово Старосамбірського району, яке розташоване на кордоні з Польською Республікою виявили перший спалах захворювання африканської чуми свиней. Згідно з результатами діагностичного дослідження патматеріалу від свиноматки, що загинула, фахівці встановили збудник АЧС. В осередку захворювання вживають заходи з локалізації та недопущення поширення збудника.

          Африканська чума свиней – контагіозна і найбільш згубна вірусна хвороба.

        До африканської чуми сприятливі домашні й дикі свині незалежно від віку і породи. Джерело збудника інфекції – хворі свині та вірусоносії. З організму заразних свиней вірус виділяється з кров’ю при носових кровотечах, із фекаліями, сечею, слиною. Можливе зараження респіраторним шляхом, через пошкоджену шкіру й укуси заражених аргасових кліщів, що є переносниками і резервуаром вірусу африканської чуми свиней. Небезпечні фактори передачі збудника інфекції продукти забою заражених свиней (м’ясо, м’ясні вироби, сало, кров, кістки, шкури). Крім того механічно вірус можуть поширювати люди, домашні тварини різних видів, комахи, гризуни, що знаходяться на зараженій вірусом території.

Збудник африканської чуми свиней дуже стійкий проти широкого діапазону температур. При температурі 50С зберігає вірулентність до семи років, у м’ясі від хворих тварин – 155 днів, копченій вітчині – до 5-ти місяців. Проти антибіотиків він дуже стійкий.

До вірусу африканської чуми свиней не сприятливі тварини інших видів, а також люди.

Смертність хворих тварин досягає 98 – 100 відсотків.

Ранніми ознаками є пригнічення, залежування. Свині неохоче поїдають корм. Температура тіла підвищується до 40,5 – 420С і тримається майже до загибелі. Спостерігається слабкість, різко виражене посиніння шкіри та крововиливи в різних ділянках тіла, носова кровотеча та інші ознаки.

       Вакцинопрофілактика та лікування хворих тварин не розроблене і заборонене.

Як запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство?

  • Утримувати свиней в закритих приміщеннях, не допускаючи їх вигулу та контакту з іншими тваринами.
  • Обслуговувати тварин лише у змінному спецодязі, використовуючи окремі засоби догляду та інвентар.
  • Не дозволяти відвідування господарства та тваринницьких приміщень стороннім особам.
  • Не купувати тварин у невстановлених для цього місцях та без супровідних ветеринарних документів.
  • Не забивати хворих свиней та не переробляти туші захворілих тварин
  • Не утримувати в приватному господарстві свиней, якщо Ви мисливець на диких свиней.
  • Не згодовувати свиням харчові відході, що містять свинину чи продукти забою без проварювання.
  • при виявленні трупу дикого кабана або свійської свині негайно необхідно повідомити ветеринарну службу району.

   При підозрі на АЧС звертатись до фахівців ветеринарної медицини району -  Городоцька районна державна лікарня ветеринарної медицини, вул.Угрівська, 74, с.Черлянське Передмістя, Городоцького району, Львівської області; тел. 3-00-25

 

Пам’ятайте!

Краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх сусідів!