У Львівській облдержадміністрації відбулося засідання оргкомітету з відзначення 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича

25 жовтня під керівництвом заступника голови – керівника апарату Львівської облдержадміністрації Ольги Гузар відбулося засідання організаційного комітету з відзначення 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича.
4 листопада відбудеться Урочиста академія з нагоди 200-річчя від Дня народження М.Шашкевича в Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької.

5 листопада буде відслужений Молебень біля пам’ятника М.Шашкевичу та відбудеться свічкова хода від пам’ятника М.Шашкевичу до могили М.Шашкевича на Личаківському кладовищі за участю семінаристів Львівської духовної семінарії Святого Духа та громадськості, після чого відбудеться чин панахиди на могилі М. Шашкевича на Личаківському кладовищі.

6 листопада відбудеться покладання квітів до пам’ятника М. Шашкевичу та буде відслужено Архієрейську Божественну Літургію в соборі Святого Юра.

8 листопада відбудеться відкриття музею М.Шашкевича в с. Нестаничі Радехівського району, а 13 листопада – відкриття пам’ятника М.Шашкевичу та музею-садиби М.Шашкевича в с. Новосілки Буського району.

Під час засідання оргкомітету також обговорено сценарій Урочистої Академії, яка відбудеться 4 листопада у приміщенні Львівського національного академічного театру опери та балету імені Соломії Крушельницької та детально обговорені питання про підготовку до відзначення 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича у Радехівському, Буському та Золочівському районах.

Довідка:

Маркіян Семенович Шашкевич народився 6 листопада 1811р. в с. Підліссі, Золочівського повіту в Галичині, в сім'ї священика.

Учився спочатку в гімназії у м. Бережанах, а з 1829р. — у Львівській семінарії. В час перебування в семінарії Шашкевич розпочав свою творчу діяльність; тоді ж він організував літературний гурток молоді. Перші твори Шашкевича з'явилися в збірнику «Русалка Дністровая» (1837).

Перу М. Шашкевича, крім ряду поезій, належить кілька прозаїчних творів. Найвизначніший з них — казка «Олена», високо оцінена Іваном Франком.

Маркіян Шашкевич був одним з поетів «Руської трійці», організатором цього гуртка і невтомним культурним діячем. Крім поезій і прозових творів, йому належать переклади на українську мову сербських народних пісень, віршів чеських і польських поетів.

Помер Маркіян Шашкевич 7 червня 1843 року.

Відкриваючи засідання оргкомітету, Ольга Гузар зазначила, що цьогоріч проведена велика робота з відзначення 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича, є багато конкретних прикладів, однак основні заходи заплановані на листопад цього року.

Начальник управління культури Львівської облдержадміністрації Сергій Бурко коротко поінформував членів оргкомітету про заходи з нагоди 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича, які відбулися з початку року на Львівщині. Проведено ряд культурно-мистецьких свят, зокрема фестиваль «Чисті джерела Бугу» у селищі Білий Камінь Золочівського району, відреставровано музей-садибу Маркіяна Шашкевича, встановлено пам’ятник Маркіянові Шашкевичу в селі Підлисся Золочівського району, відновлено Народний дім і бібліотеку, також проведено низку літературно-мистецьких свят тощо.

Заступник начальника головного управління з питань внутрішньої політики, преси та інформації Львівської облдержадміністрації Ірина Романів детально доповіла про підготовку та проведення урочистих заходів з нагоди 200-річчя від дня народження Маркіяна Шашкевича, які заплановані на жовтень-листопад цього року.

Ірина Романів зазначила, що 28 жовтня запланована участь обласної делегації в урочистостях з нагоди відзначення 100-річчя відкриття «шашкевичівки» та 20-річчя відродження української школи імені М.Шашкевича в м. Перемишль (Республіка Польща).